Śpiący Rycerz w Tatrach

Legendę o "Śpiącym Rycerzu", czyli dobrze znanym każdemu, kto choć raz odwiedził nasze Polskie Tatry,  Giewoncie słyszał chyba każdy. Oto rycerz, który w razie niebezpieczeństwa ma obronić nasz kraj. Na szczęście od wielu wielu lat śpi on kamiennym snem i nic nie wskazuje na to, żeby miał się obudzić.

Giewont jest jednym z najbardziej rozpoznawalnym przez wszystkim szczytem w Tatrach, a ponadto i najbardziej zauważalnym ze względu na kształt i krzyż, który znajduje się na "nosie" "Śpiącego Rycerza". Góra osiąga wysokość nieco poniżej 1900 m n.p.m. Krzyż zamieszczony na szczycie góry ma 15 m wysokości i ponad 5 szerokości. Zamontowano go pod koniec XIX wieku z inicjatywy księdza Kazimierza Kaszelewskiego. Elementy konstrukcji wniesione zostały przez ochotników na plecach. W czasie jego istnienia kilka razy też go odnawiano, a nawet zamontowano na nim witraż. Obecnie dwa razy do roku z zakopiańskich parafii odbywają się pielgrzymki do Krzyża na Giewoncie. Na szczyt prowadzi kilka szlaków o różnym stopniu trudności, jednak na wspinaczkę dobrze jest przeznaczyć około 3 godziny. Warto też zaplanować sobie na wędrówkę cały dzień i z Giewontu przejść na przykład na Kasprowy Wierch lub Czerwone Wierchy.

Tatry pełne są szlaków turystycznych prowadzących nas do wielu pięknych miejsc, które warto odwiedzić, a jednym z nich jest z całą pewnością Giewont – widoki na jego szczycie są warte każdego wysiłku, po którym na pewno będziemy bardzo zmęczeni i tu z pomocą przychodzi baza noclegowa – w wynajętym przez nas pokoju (noclegi ➯ Zakopane) będzie można odpocząć i zebrać siły na kolejny dzień pełen wrażeń. Polecanym miejscem są apartamenty "Visit" w samym centrum Zakopanego – jest to świetne miejsce do odpoczynku, ponieważ na terenie obiektu znajdują się sauna, basen. Dodatkowo w każdym z apartamentów mamy kominek oraz łazienkę i kuchnię.

Innym bardzo atrakcyjnym obiektem mogą być apartamenty w willi "Radowit", znajdujące się kilka minut spacerem od Krupówek. Jest tutaj basen oraz winda. Każdy z pokoi to pełen luksus, co gwarantuje możliwość relaksu i odpoczynku.

Szlak wiodący na Giewont to jeden z chętniej uczęszczanych szlaków w polskich Tatrach, przez co w sezonie spotkać nam możemy tłumy ludzi, co może być przeszkodą, jednak jest to szczyt, który warto zdobyć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>