Spacerem po Sopocie

Położony pomiędzy Gdańskiem i Gdynią Sopot, większości osób kojarzy się przede wszystkim z molo i plażą. Zresztą jak najbardziej zasłużenie, gdyż trudno o miejsce, które może pomieścić większą liczbę wypoczywających nad Bałtykiem wczasowiczów. Jednakże jako kurort powstały w miejscu niepozornej wioski rybackiej w XIX wieku, ma również własne warte uwagi miejsca i architekturę.

Pięknie położony Sopot znajduje się pomiędzy Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym a piaszczystymi plażami, położony na łuku Zatoki Gdańskiej. Spacerowa strefa nie kończy się na samym molo, gdyż na plażę prowadzi biegnąca centrum kurortu ul. Bohaterów Monte Cassino, zwana Monciakiem (wiele nazw w Sopocie nawiązuje do tej właśnie nazwy). To jeden z największych deptaków w Polsce i najważniejsza ulica miasta, przynajmniej z punktu widzenia turystów. Położonych przy niej jest nie tylko wiele kawiarni, restauracji i sklepów, ale także ciekawych turystycznie obiektów. Do najbardziej znanych należy Krzywy Domek. Chociaż zdania co tego czy ta architektura dobrze wpasowuje się w starsze kamienice bywają mimo upływu lat wciąż podzielone, to jednak z pewnością jest to budynek zwracający uwagę, który wrósł już w miejski krajobraz. Cały Monciak praktycznie przez całą dobę tętni życiem. Przy nim znajduje się Plac Przyjaciół Sopotu, z nową fontanną, która zastąpiła Fontannę Rybaka. Warto również pospacerować po sąsiednich uliczkach, aby przyjrzeć się miejscowej architekturze. Ta doskonale oddaje uzdrowiskowy i bogaty charakter Sopotu. Wille i kamienice najczęściej tworzone w stylu klasycystycznym, a później historyzmu romantycznego, który cechuje się dużą ilością elementów ozdobnych, wszelkiego rodzaju wieżyczek, balustrad, wykuszy, gzymsów, czerpie z poprzednich epok i architektury alpejskich kurortów. Cały ten eklektyzm pozostaje zazwyczaj bardzo spójny i odróżnia miejscowość od szarych miast innych rejonów. Sopockie molo jest właściwie przedłużeniem Monciaka, obok znajduje się także sopocka latarnia morska.

Ponadto będąc w Sopocie warto odwiedzić Operę Leśną – miejsce, gdzie organizowane są festiwale piosenki, jak też wiele koncertów, występów kabaretowych i recitali. Położony wśród zieleni amfiteatr należy do najbardziej rozpoznawalnych tego typu obiektów w Polsce. Nie każdy wie jednak, że historia Sopotu sięga znacznie dalej niż tylko początki nadmorskiego uzdrowiska i ośrodka wczasowego w XIX wieku, a nawet wcześniej niż czasy, gdy znajdowała się tu wioska rybacka. Nieco dalej od plaży, idąc ulicą Haffnera, znajdziemy Górę Zamkową, a na niej grodzisko – jedyne odsłonięte i dostępne turystom pozostałości średniowiecznego grodu położone w samym centrum miasta.

Sopot warto odwiedzić nie tylko o okresie sezonu plażowego. Poza sezonem możemy bez opłat pospacerować po słynnym molo, spróbować swojego szczęścia w poszukiwaniu bursztynów, przyjrzeć się bliżej sopockim zabytkom. Baza pokoi dla turystów (noclegi Sopot – meteor) poza sezonem okazuje się często tańsza, można więc wybrać na noclegi Sopot i zaplanować zwiedzanie całego Trójmiasta, dopóki sprzyja temu ciepła pogoda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>