Serce Świdnicy – Rynek i Plan Centralny

Świdnica to jedno z piękniejszych miast Dolnego Śląska (więcej na Wikipedii). Ma kilkusetletnią historię co sprawia, że również jego zabudowa pochodzi z różnych lat, dzięki czemu ma ono niepowtarzalny klimat. Podczas pobytu w można skupić się nie tylko na zwiedzaniu miejscowych zabytków, dobrym pomysłem na spędzenie czasu może być także odbywanie rowerowych wycieczek po mieście oraz jego urokliwej okolicy.

Jedną z ciekawszych atrakcji Świdnicy jest znajdujący się tam Kościół św. Stanisława i Wacława. Świątynia wzbudza duże zainteresowanie między innymi ze względu na fakt, że jest widoczna z większości punktów miasta. Dzieje się tak nie bez powodu, bowiem najwyższa wieża ma aż 101,5 metra wysokości! Co ciekawe obiekt ma także bardzo długą historię, gdyż jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XIV wieku. Osoby zwiedzające świątynię powinny zwrócić uwagę na ołtarz maryjny, który jest wzorowany na znajdującym się w Krakowie ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Na uwagę zasługuje także główny ołtarz powstały pod koniec XVII wieku.

Rynek jest kolejnym miejscem, które powinno zostać odwiedzone przez każdą osobę wypoczywającą w Świdnicy. W tym przypadku uwagę przykuwa wiele rzeczy – między innymi zabudowa otaczająca to ważne dla miasta miejsce. Liczne kamienice znajdujące się w okolicy zostały wybudowane w różnych stylach czym nadają temu miejscu unikatowości oraz niesamowitego klimatu. Na placu znajdują się także inne obiekty, którym warto przyjrzeć się z bliska – jednym z nich jest rzeźba przedstawiająca – Dużego Fiata. Została postawiona w 2014 roku – ma ona upamiętniać chęć bicia rekordu w jeździe długodystansowej właśnie tym modelem samochodu.

Miejscem, które powinni odwiedzić amatorzy spacerów wśród urokliwych widoków jest Park Centralny, który – wbrew nazwie – powstał poza ścisłym centrum miasta. Na jego terenie znajduje się wiele alejek otoczonych zielenią, można tam odpocząć na ławeczce, warto przyjrzeć się także znajdującej się tam fontannie. Pobyt w tym mieście warto zaplanować z pewnym wyprzedzeniem – warto zająć się przede wszystkim kwestią zakwaterowania (użyj aplikacji Meteor – przegląd i rezerwacje). Baza noclegowa jest pełna różnych obiektów, między innymi hoteli, pensjonatów, prywatnych kwater czy gospodarstwa agroturystycznych. Najskuteczniejszą formą szukania kwatery jest użycie frazy "noclegi Świdnica".

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>