Sacrum i profanum w Malborku

Osoby, które choć raz przebywały w niezwykłej miejscowości jaką jest Malbork, chętnie tu wracały. Piękne miasto położone jest w północnej części Polski. Należy do powiatu malborskiego oraz województwa pomorskiego. Stanowi również siedzibę powiatu. Piękna architektura dodaje miejscowości uroku. Niezwykłe kościoły, popularny zamek wielkich mistrzów krzyżackich oraz inne ciekawe budynki sprawiają, że co roku przyjeżdża tu sporo osób odwiedzających. Baza noclegowa w pięknej miejscowości pozwoli na pełen relaks turystom. Można wynająć tu bardzo komfortowe pokoje [➱meteor-turystyka.pl/noclegi,malbork,0.html]. Malbork słynie z dużej liczby miejsc noclegowych.

Miejscowość zlokalizowana jest nad rzeką Nogat, wschodnim ramieniu ujściowym Wisły. Koniecznie trzeba zwiedzić Malbork w okresie wakacyjnym. Warto uwzględnić w swoich planach na wakacje to pomorskie miasto. Czas tu spędzony będzie mile wspominany. Duża liczba atrakcji nie pozwoli na nudę. Przebywając w Malborku, koniecznie trzeba zobaczyć zamkowy kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Powstał w północnym skrzydle Zamku Wysokiego. Uznano go za główny kościół rycerzy Zakonu Najświętszej Maryi Panny. Świątynię wybudował Wielki Mistrz Dietrich von Altenburg [➱https://pl.wikipedia.org/wiki/Dietrich_von_Altenburg]. Był on jednym z głównych budowniczych zakonu. Wnętrze kościoła przykryte jest gwiaździstym sklepieniem. Podparte jest na kolumienkach przyściennych. Znajdują się tam niezwykłe krużganki. Można zobaczyć zdobiony portal – Złotą Bramę, która przestawia życie Chrystusa. Kościół został zrujnowany w czasie ostatniej wojny. Obecnie przeprowadzane są prace konserwatorskie.

Okazałym obiektem jest także kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Jest to rzymskokatolicka świątynia. Budowa kościoła rozpoczęła się w roku 1467. Prace budowlane zakończyły się w roku 1523. Wzniesiono go na starych fundamentach. Pierwotnie była to budowla pięcioprzęsłowa. W roku 1635 doszło do zawalenia się jednego z przęseł. W roku 1668 obiekt został skrócony oraz zamknięty.

W Malborku znajduje się także kościół pod wezwaniem świętego Józefa w dzielnicy Kałdowo. Został wybudowany w stylu neogotyckim. Wzniesiono go w latach 1930–1931. Uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Odbudowano go w latach 50. XX wieku. Ciekawym elementem w kościele jest ołtarz główny, pochodzący z roku 1727. Znajduje się tam także barokowa ambona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>