Rowy i Słowiński Park Narodowy jako atrakcja na wakacje

Będąc w Rowach z pewnością należy odwiedzić Słowiński Park Narodowy. W Słowińskim Parku Narodowym występują rzadkie gatunki zwierząt europejskich bóbr europejski, wydra europejska, lis rudy, borsuk europejski, zając szarak, sarna europejska oraz jeleń europejski. W Parku oprócz pięknej przyrody występuje też wiele atrakcji turystycznych. Jedną z takich atrakcji są ruchome wydmy z najwyższą mającą 42 m n. p. m. Łączką.

W parku znajduje się także Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie. Ekspozycja wystawy poświęcona jest ekosystemom, które występują na terenie parku czyli morzu, plaży i wydmom. Prezentowana jest fauna i flora, a także eksponaty z wykopalisk archeologicznych. Muzeum posiada dwie filie. Pierwsza z nich w Rąbce poświęcona jest przede wszystkim wydmom z uwzględnieniem procesów zachodzących na Mierzei Łebskiej. Ukazane są też rośliny i zwierzęta występujące na wydmach. Druga filia znajduje się w Rowach, a prezentowana tu ekspozycja nosi nazwę „Plaża – cztery pory roku” i ukazuje przeobrażenia jakie zachodzą w czasie roku kalendarzowego w środowisku naturalnym.

Na terenie parku znajduje się skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach koło Smołdzina. Muzeum działa od 1963 roku i prezentuje kulturę Słowińców czyli ludności zamieszkałej w dawnych czasach nad jeziorami Grodno i Łebsko. Na terenie muzeum znajduje się 7 chałup, 7 obórek, 2 stodoły, 2 piece chlebowe, magazyn na łodzie i sprzęt rybacki oraz szałas rybacki. Wszystkie te budynki posiadają konstrukcję szachulcową, natomiast ich dachy pokryte są trzciną. Najstarszym obiektem na terenie skansenu jest pochodząca z końca XVIII w chałupa Charlotty Klick z Kluk Smołdzińskich. W jej wnętrzu zachowany został unikalny system ogniowy typu komin – kuchnia.

Kolejną atrakcją może być wysoka na 25 metrów latarnia morska Czołpino zbudowana w 1875 roku oraz ścieżka przyrodnicza „Latarnia” prezentująca roślinność nadmorskiego boru. Na obszarze parku usytuowane jest wzgórze polodowcowe Rowokół o wysokości prawie 115 m n. p. m. Leśno – krajobrazowy rezerwat przyrody o tej samej nazwie ma na celu ochronę lasu bukowo – jodłowego na stokach wzgórza moreny czołowej. Na szczycie mieści się platforma widokowa na Smołdzino, jeziora Gardno i Łebsko, a także na wybrzeże Bałtyku. W Rowach znajduje się szeroka i czysta plaża z dwoma strzeżonymi kąpieliskami oraz wiele kwater. To miejsce często odwiedzane przez turystów chcących odpocząć od zgiełku miasta i codzienności.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>