Najpiękniejsze szlaki spacerowe w okolicy Zwierzyńca

Urlop wypoczynkowy spędzany na Roztoczu nie może się obyć bez wizyty w urokliwym miasteczku, jakim bez wątpienia jest Zwierzyniec. Leży on niedaleko Zamościa, dzięki czemu dotarcie tu nawet komunikacją publiczną nie stanowi najmniejszego problemu.

Zwierzyniec jest chętnie odwiedzany przez licznych turystów zwłaszcza podczas letnich wakacji szkolnych, wówczas obszerna baza noclegowa [więcej na: ] działająca w miejscowości pęka w szwach i przyjeżdżając bez wcześniejszej rezerwacji pobytu można wolny nocleg znaleźć jedynie na polu campingowym. Warto więc wcześniej przeglądnąć oferty wypoczynku, które dostępne są w internecie pod hasłem “noclegi Zwierzyniec”.

Zwierzyniec leży na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, który powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Znakiem rozpoznawczym parku jest konik polski, którego przedstawiciele żyją w parku na wolności na wyznaczonym terenie. W ich rozwój nie ingerują ludzie – zwierzęta te są dokarmiane jedynie w zimie.

Okoliczne lasy rozciągające się wokół Zwierzyńca zachęcają turystów do długich wędrówek. Na całym Roztoczu wyznaczono wiele szlaków spacerowych oraz ścieżek dydaktycznych. Najbardziej znanym z nich jest Centralny Szlak Roztocza, który został oznaczony znakami koloru niebieskiego. Ma on długość ponad stu czterdziestu kilometrów, zaczyna się w miejscowości Bełżec, a kończy w Szastarce. Ze Zwierzyńca można udać się na spacer tym szlakiem w dwóch kierunkach. Wycieczka do Szperówki zajmie około ośmiu godzin – odcinek ten jest pełny rozmaitości przyrodniczych, a i samo ukształtowanie terenu blisko trzydziestokilometrowego szlaku nie należy do najłatwiejszych. W drugą stronę niebieskie znaki prowadzą do miejscowości Potok Senderki. Jest to szlak zdecydowanie krótszy – jego długość wynosi około trzynastu kilometrów, na pokonanie których spokojnie powinno wystarczyć około pięciu godzin.

Równie atrakcyjnym szlakiem spacerowym jest Szlak Roztoczańskich. Jego trasa została oznakowana kolorem żółtym. Zaczyna się w Zwierzyńcu i prowadzi do Bidasowa. Całość to ponad pięćdziesiąt kilometrów zróżnicowanego terenu, pokonanie którego warto rozplanować sobie przynajmniej na kilka dni.

To tylko nieliczne propozycje na spacery po okolicznych lasach i wąwozach lessowych. Pełny wykaz ścieżek spacerowych i szlaków turystycznych dostępny jest w lokalnym punkcie informacji turystycznej oraz na stronach internetowych Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>