Moda na zdrowie: Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to niesamowicie urokliwa wieś uzdrowiskowa, położona w Beskidzie Niskim i w dolinie rzeki Ropy. Pod kątem administracyjnym znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim oraz w Gminie Uście Gorlickie. Miejscowość jest znana przede wszystkim z leczniczych wód mineralnych, powszechnie znana jest "Wysowianka", nagradzana w branży za jakość i walory lecznicze. Ale Wysowa to nie tylko uzdrowisko. To także miejscowość, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, którzy poszukują kameralnych wsi, gdzie zamiast turystycznego zgiełku zastaną ciszę i spokój oraz niczym niezmąconą dziką przyrodę. Dla powietrza i właściwości wód mineralnych warto jest zarezerwować noclegi [np. w spisie Meteora] w Wysowej. Baza wypoczynkowa zapewni satysfakcjonujący pobyt w uzdrowisku.

Wioska powstała w XIV wieku na prawie magdeburskim. Inne źródła wskazują na wiek XVII, kiedy to zbójnik Sobczak podczas przesłuchania wyznał, że wraz z kompanami leczył w Wysowej "francze" czyli przekładając na język współczesny, syfilis. W XVIII wieku "testerem" wód mineralnych był hrabia Maciej Lanckoroński, o którym napisano: "corocznia tam używa kąpieli, którey czerstwość zdrowia swego przypisuje". Hrabia kąpał się w drewnianych wannach, nie żałując sobie wód mineralnych. Pierwsze łazienki powstały dopiero na początku XIX wieku, wraz z wybudowaniem domu zdrojowego. Nastąpił uzdrowiskowy "boom" w Wysowej. Rocznie leczyło się tutaj dwa tysiące osób, co jak na tamte czasy było ogromnym osiągnięciem w zakresie wodolecznictwa. Popularność uzdrowiska kwitła do I wojny światowej. Podczas wojny wiele obiektów zostało zniszczonych, a ich odbudowa w latach międzywojnia nie przywróciła popularności. Ponowny rozkwit wsi nastąpił w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to jak grzyby po deszczu powstawały sanatoria, pensjonaty i inne miejsca nastawione na przyjmowanie kuracjuszy.

Lokalne wody mineralne wykazują szerokie spektrum działania. Można tutaj leczyć choroby układu trawiennego, oddechowego, moczowego, układu ruchu, choroby metaboliczne – cukrzycę i otyłość, która to uznawana jest za plagę XXI wieku. Nie ma co się dziwić, że uzdrowisko niegdyś było porównywane do alpejskiego kurortu Meran, skoro pisano o nim: "Powietrze czyste z powodu bliskości rozległych lasów szpilkowych, przepełnione wonnemi, lotnemi substancjami przez co działa orzeźwiająco i sprowadza przyjemne podniecenie."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>