Barania Góra – malowniczy szczyt w okolicy Węgierskiej Górki

Gdzie można spędzić krótki urlop? Dobrym rozwiązaniem mogą być rejony Żywiecczyzny. To jedno z tych miejsc, które obfituje w piękne widoki i atrakcje turystyczne. Osoby zainteresowane górskimi wędrówkami, mogą pomyśleć chociażby o zdobyciu Baraniej Góry. To szczyt o wysokości 1220 m n.p.m., drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Śląskim (wyższe jest Skrzyczne). Oczywiście, decydując się na wejście na Baranią Górę, można zatrzymać się w Węgierskiej Górce. To popularna wieś turystyczna, która leży na zboczu Beskidu Śląskiego. Stanowi ona rewelacyjną bazę wypadową dla wycieczek w góry. Atutem Węgierskiej Górki jest stosunkowo duża baza noclegowa ➡ meteor-turystyka.pl, jak na tak niedużą miejscowość. Bardzo szybko można znaleźć interesujące oferty – w internecie jest wiele ogłoszeń zaczynających się od słów „noclegi Węgierska Górka”. Dostępne są noclegi o bardzo różnym standardzie. Każdy powinien być zadowolony. Pod względem administracyjnym szczyt Barania Góra znajduje się w Wiśle. Zachodnie stoki góry to obszar źródliskowy Wisły, oczywiście objęty ochroną. Zbocza góry porastają gęste lasy. Jako ciekawostkę można dodać, że limby i kosodrzewina, które także można na Baraniej Górze spotkać nie występowały w tych okolicach naturalnie. Zostały one wprowadzone sztucznie.

Baranią Górę warto zdobyć chociażby dla niesamowitych po prostu widoków, które szczyt ten oferuje. Na wschodnich stokach góry wycięte zostały dość duże tereny leśne – od tego momentu ze szczytu rozpościerają się jeszcze piękniejsze widoki. Przez Baranią Górę przebiega Główny Szlak Beskidzki. Z góry można udać się na Skrzyczne, na Malinowską Skałę i oczywiście wygodnie wrócić do Węgierskiej Górki, jeśli ktoś zdecydował się zatrzymać właśnie w tej wsi. Barania Góra to miejsce niezwykłe także pod względem stricte przyrodniczym. Warto nadmienić, że szczytowe rejony góry objęte są rezerwatem przyrody „Barania Góra”, którego powierzchnia wynosi 386 ha. Jak nietrudno się domyślić, na terenie rezerwatu znajduje się wspomniany już obszar źródliskowy Wisły. Chroniony jest także pstrąg potokowy, który żyje w Czarnej Wisełce, Białej Wisełce oraz Malince. Na terenie rezerwatu „Babia Góra” występuje wiele ciekawych gatunków roślinnych, w tym także i takich, których występowanie w naszym kraju jest naprawdę znikome. Chodzi tutaj chociażby o tojad morawski oraz tocję karpacką.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>