Atrakcje Leszna – kościoły różnych wyznań

W poszukiwaniu letniego relaksu co roku do Leszna przyjeżdżają turyści, którzy chcą wypocząć tu na łonie natury. W pobliżu miasteczka czekają na nich dwa urokliwe jeziorka oraz szereg rezerwatów przyrody. To świetne miejsce dla amatorów sportów wodnych oraz wędrówki po szlakach krajobrazowych. Niemniej jednak, również w samym mieście na przyjezdnych czeka przytulna baza noclegowa [Leszno➨Noclegi➨Meteor] oraz szereg atrakcji do obejrzenia, w tym ciekawe kościoły.

Świątynia pod wezwaniem świętego Mikołaja powstała już w XV wieku, ale to w XVIII wieku uzyskała obecny kształt, a stosunkowo niedawno poddano ją renowacji. Kościół wybudowano z cegły, którą pokryto tynkiem, a nad bryłą budynku górują dwie wieże trzykondygnacyjne. Zarówno fasada, jak i wystrój charakteryzują się barokowym wykończeniem. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na stiukowe dekoracje. Na ołtarzu w centralnym miejscu stoi obraz przedstawiający Trójcę Świętą i Maryję, a po bokach – figury aniołów, Mojżesza i Aarona. Ciekawostkę stanowi także dekoracyjna ambona oraz kapliczki i nagrobki fundatorów.

Kościół świętego Jana powstał w XVII wieku. Gmach wybudowano w stylu gotyckim, natomiast wnętrze udekorowano w sposób barokowy. Obiekt niegdyś stanowił zbór wspólnoty Braci Czeskich. Wewnątrz świątyni najciekawszym elementem okaże się zapewne grobowa kaplica, którą projektował znany włoski architekt Pompeo Ferrari. Również w mury zewnętrzne wbudowano parę płyt grobowych na pamiątkę zmarłych. Ten sam architekt zaprojektował także kościół luterański w Lesznie. Mury tej świątyni również zawierają tablice pamiątkowe. W środku warto zobaczyć klasycystyczny ołtarz stiukowy, ozdobiony gzymsami, kolumnami i wazonami. Z kolei na zewnątrz funkcjonuje cmentarz, w którym utworzono lapidarium z posągów, obelisków oraz płyt nagrobnych lokalnych mieszkańców. Ciekawostkę stanowi nagrobek kowala, który zdobi rzeźba mężczyzny trzymającego młotek i obcęgi oraz płyta nagrobna trójki małych dzieci.

Gościom, którzy mają tu wykupione noclegi, Leszno zapewnia nie tylko możliwość wypoczynku w otoczeniu wspaniałej przyrody, ale także okazję do zwiedzenia szeregu zabytków i muzeów. Podczas oglądania miasta warto zajrzeć do kościołów różnych wyznań, które wzniesiono w popularnym wówczas stylu barokowym. Wmurowanie nagrobków w mury świątyni stanowi ciekawe rozwiązanie architektoniczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>